Uroczystość Bożego Ciała w parafii Krosno - Turaszówka (2010 rok)

"Boże, Ty w Najświętszym Sakramencie zostawiłeś nam pamiątkę swej męki, daj nam taką czcią otaczać święte tajemnice Ciała i Krwi Twojej, abyśmy nieustannie doznawali owoców Twego odkupienia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków..."

Boże Ciało jest okazją do dziękczynienia i radosnego manifestowania swojej wiary. A jak ja wykorzystuję czas, który otrzymuję na adorację, uwielbienie Boga? To co wyjątkowe i to, co powszednie - złączone w jedno. Ja i mój Bóg. Możemy się łączyć przez Jego człowieczeństwo w każdej Eucharystii.

Nieodłącznym elementem uroczystości jest procesja ulicami miasta. Jezus nie chce być tylko w świątyniach, chce zaglądać na nasze ulice, przyglądać się naszym domom. Chce być tam gdzie żyjemy, chce poświadczyć to, że pozostał z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. "Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych"...

W Polsce istnieje od XV wieku zwyczaj śpiewania czterech Ewangelii przy czterech ołtarzach ustawionych w drodze pochodu, symbolizujących cztery strony świata. Ten śpiew Ewangelii jest wyznaniem wiary, iż pod postaciami chleba mamy wśród siebie tego samego Jezusa Chrystusa, o którym opowiadają Ewangelie. Na koniec procesji śpiewany jest hymn "Te Deum laudamus" (Ciebie, Boga wysławiamy), a celebrans udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

W tym roku nasza procesja pod przewodnictwem ks. Proboszcza przeszła ulicami Wyspiańskiego i Bema. Symbolika ołtarzy nawiązywała do Eucharystii, jako wewnętrznej potrzeby człowieka, potrzeby jego duszy. Eucharystia to również droga do Nieba, droga do jedności z Jezusem.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości.