Uroczystość Bożego Ciała w naszej parafii.
Cieślik Lucyna |
W pielgrzymce dziejów, jaką Bóg prowadzi swój Kościół, są chwile, w których wierni się zatrzymują na modlitwę i refleksję. Wyjątkową okazją do takiej modlitwy i refleksji jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało), z przeżywaną w tym dniu procesją. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z najważniejszych świąt dla katolików. W tym dniu wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchodzi się Boże Ciało w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. To święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.
Do znaczenia uroczystości Bożego Ciała i Eucharystii w życiu każdego katolika często powracał w swych homiliach bł. Jan Paweł II.
W jednej ze swoich homilii ("Chleb wędrującego ludu"), błogosławiony Papież mówi:
"Kościół ukazuje dziś światu Corpus Domini - Boże Ciało - i wzywa do uwielbienia go: Venite adoremus - Pójdźmy z pokłonem! Spojrzenie wierzących skupia się na Sakramencie, w którym Chrystus pozostawił całego siebie: Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo. Dlatego ten Sakrament był zawsze uważany za "najświętszy": Najświętszy Sakrament - żywa pamiątka odkupieńczej Ofiary.
W uroczystość Bożego Ciała powracamy do owego "Czwartku", który wszyscy nazywamy "Wielkim" - do dnia, w którym Odkupiciel po raz ostatni obchodził Paschę z uczniami: była to Ostatnia Wieczerza - dopełnienie żydowskiej wieczerzy paschalnej i początek liturgii eucharystycznej. Dlatego Kościół już przed wiekami wybrał czwartek, by obchodzić uroczystość Bożego Ciała - święto adoracji, kontemplacji i uwielbienia. Święto, podczas którego Lud Boży gromadzi się wokół najcenniejszego daru pozostawionego nam w dziedzictwie przez Chrystusa, wokół Sakramentu Jego obecności, i wielbi go, chwali w pieśniach, niesie go w procesjach ulicami miast"
W tym roku trasa naszej procesji wiodła ul. Wyspiańskiego, w kierunku Dobieszyna. Pod nieobecność chorego ks. Proboszcza Tadeusza, procesję prowadził ks. Prałat Julian i ks. Janusz Zajdel. Ołtarze, już tradycyjnie, przygotowały: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Domowy Kościół, Akcja Katolicka i Róże Różańcowe. Bóg zapłać! Dziękujemy strażakom z OSP Turaszówka, scholi parafialnej, panu organiście i wszystkim, którzy włączyli się w uświetnienie tej uroczystości.
Poniżej kilka fotografii. Aby powiększyć fotografię, należy "kliknąć" myszą jej miniaturkę
Powrót |