.

Uroczystość Bożego Ciała w naszej parafii.



"Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba".

Kwiatowe dywany, stubarwne kobierce
Piękny raj dla oczu i cieszy się serce
Tęcza kolorowa barwami usłana
Dla naszego Stwórcy, jedynego Pana
Cała barw paleta na ulicach, drogach
Boże Ciało, ołtarze, myśl biegnie do Boga
Jest letni czerwcowy dzień, początek lata
Czas duchowej odnowy, wszystko tonie w kwiatach
Procesją zjednoczeni, serdeczną modlitwą
Wśród kwiatów i zieleni, które dla nas kwitną
Trwajmy mocno w wierze, czas tak szybko pędzi
A słowa jak pacierze, niech będą orędziem

Cieślik Lucyna



          W pielgrzymce dziejów, jaką Bóg prowadzi swój Kościół, są chwile, w których wierni się zatrzymują na modlitwę i refleksję. Wyjątkową okazją do takiej modlitwy i refleksji jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało), z przeżywaną w tym dniu procesją. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z najważniejszych świąt dla katolików. W tym dniu wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchodzi się Boże Ciało w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. To święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.

          Do znaczenia uroczystości Bożego Ciała i Eucharystii w życiu każdego katolika często powracał w swych homiliach bł. Jan Paweł II. W jednej ze swoich homilii ("Chleb wędrującego ludu"), błogosławiony Papież mówi:
          "Kościół ukazuje dziś światu Corpus Domini - Boże Ciało - i wzywa do uwielbienia go: Venite adoremus - Pójdźmy z pokłonem! Spojrzenie wierzących skupia się na Sakramencie, w którym Chrystus pozostawił całego siebie: Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo. Dlatego ten Sakrament był zawsze uważany za "najświętszy": Najświętszy Sakrament - żywa pamiątka odkupieńczej Ofiary.
          W uroczystość Bożego Ciała powracamy do owego "Czwartku", który wszyscy nazywamy "Wielkim" - do dnia, w którym Odkupiciel po raz ostatni obchodził Paschę z uczniami: była to Ostatnia Wieczerza - dopełnienie żydowskiej wieczerzy paschalnej i początek liturgii eucharystycznej. Dlatego Kościół już przed wiekami wybrał czwartek, by obchodzić uroczystość Bożego Ciała - święto adoracji, kontemplacji i uwielbienia. Święto, podczas którego Lud Boży gromadzi się wokół najcenniejszego daru pozostawionego nam w dziedzictwie przez Chrystusa, wokół Sakramentu Jego obecności, i wielbi go, chwali w pieśniach, niesie go w procesjach ulicami miast"


          W tym roku trasa naszej procesji wiodła ul. Wyspiańskiego, w kierunku Dobieszyna. Pod nieobecność chorego ks. Proboszcza Tadeusza, procesję prowadził ks. Prałat Julian i ks. Janusz Zajdel. Ołtarze, już tradycyjnie, przygotowały: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Domowy Kościół, Akcja Katolicka i Róże Różańcowe. Bóg zapłać! Dziękujemy strażakom z OSP Turaszówka, scholi parafialnej, panu organiście i wszystkim, którzy włączyli się w uświetnienie tej uroczystości.


Poniżej kilka fotografii.  Aby powiększyć fotografię, należy "kliknąć" myszą jej miniaturkę










Powrót na początek strony


Powrót