Uroczystość Bożego Ciała w parafii Krosno - Turaszówka (2012 rok)

Uroczystość Bożego Ciała przypomina nam jedną z największych tajemnic Kościoła - tajemnicę miłości Boga, zawartą w konsekrowanym chlebie, tajemnicę Eucharystii.

Charakterystycznym elementem tego święta jest procesja z konsekrowaną hostią, zatrzymująca się przy czterech ołtarzach, urządzana dla uczczenia Jezusa Chrystusa w sakramencie Eucharystii.

W Polsce Uroczystość ta obchodzona jest od roku 1320. Wtedy to z polecenia biskupa Nankera po raz pierwszy w Krakowie ruszyła procesja Bożego Ciała. Od XV wieku istnieje zwyczaj śpiewania czterech Ewangelii przy czterech ołtarzach ustawionych na drodze pochodu, symbolizujących cztery strony świata. Ten śpiew Ewangelii jest wyznaniem wiary, iż pod postaciami chleba mamy wśród siebie tego samego Jezusa Chrystusa, o którym opowiadają Ewangelie. Na koniec procesji śpiewany jest hymn "Te Deum laudamus" (Ciebie, Boga wysławiamy), a celebrans udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

W tym roku, procesja w naszej parafii wyruszyła po Mszy św. o godz. 10.30 ul. Wyspiańskiego w kierunku ul. Bema, a dalej drogą równoległą do ul. Bema. Ołtarze były ustawione obok zakładu fryzjerskiego, następny obok kapliczki przy ul. Bema, trzeci ołtarz obok domu p. Słysiow i ostatni obok p. Piotrowiczów. Za budowę ołtarzy tradycyjnie już odpowiedzialna była Akcja Katolicka, Róże różańcowe, Domowy Kościół, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

Procesji przewodniczyli kapłani naszej parafii - ks. Proboszcz Tadeusz Żygłowicz, ks. Prałat Julian Bieleń i ks. wikariusz Janusz Zajdel. Przy ostatnim ołtarzu, po odśpiewaniu hymnu "Ciebie Boga wysławiamy", ks. Proboszcz udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do oprawy tego Święta. Pracującym przy budowie ołtarzy, strażakom OSP Turaszówka, scholi parafialnej, ministrantom, dziewczętom z Dziewczęcej Służby Maryi, p. organiście. Do spotkania w przyszłym roku, podczas kolejnej procesji Bożego Ciała.