.

Uroczystość Bożego Ciała w parafii Krosno - Turaszówka (2024 rok)


"To jest chleb, który z nieba zstąpił, nie jest on taki, jak ten, który jedli wasi przodkowie, a pomarli. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki".


       Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej zwana Bożym Ciałem), jest to święto obchodzone przez katolików ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto obowiązujące do uczestniczenia w tym dniu we Mszy świętej.
       Boże Ciało jest świętem obchodzonym 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome. W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują Mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.
       W naszej parafii, w czwartek 30 maja, tradycyjnie już, po Mszy św. o godz. 10.30, przy pięknej pogodzie, wyruszyła z kościoła uroczysta procesja z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie do czterech ołtarzy, ustawionych podobnie jak w ubiegłym roku wokół kościoła. Uroczystości przewodniczyli: ks. Proboszcz Tadeusz, ks. Prałat Julian oraz ks. Wikariusz Michał.
       Na zakończenie procesji, po uroczystym odśpiewaniu pieśni "Ciebie Boga wysławiamy", ks. Michał udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Nabożeństwo zakończyła pieść "Boże coś Polskę".
       Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do oprawy tego Święta. Pracującym przy budowie ołtarzy, strażakom OSP Turaszówka, ministrantom, dziewczętom z Dziewczęcej Służby Maryi, p. organiście. Do spotkania w przyszłym roku, podczas kolejnej procesji Bożego Ciała.


Powrót na początek strony


Powrót