Papieski Krzyż i Relikwie bł. Jana Pawła II w naszej parafii.

Krzyżu Święty, co świat obejmujesz,
Który rozdartą ziemię ramionami dwoma,
Jak dziecko słabe matka
przed ciemnością bronisz,

Krzyżu Święty, masz moc pojednania
I północy z południem i wschodu z zachodem
Który nienawiść łamiesz, a niewolę kruszysz,

Krzyżu Święty, który ziemię spinasz,
Jak gdy żelazną klamrą
człowiek dom swój chroni,
By się w gruzy nie rozpadł na zwęglonej ziemi,

Krzyżu Święty, nad nami wzniesiony,
Jak bandaż litościwie ściągasz brzegi rany,
By się nowe zaczęło w sercu wyleczonym,
Zmiłuj się nad nami.

W dniach 16-17 września przeżywaliśmy w naszej parafii nawiedzenie Krzyża Papieskiego i Relikwii bł. Jana Pawła II. Krzyża, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II modlił się w swojej ostatniej Drodze Krzyżowej.
         Papieski krucyfiks został wykonany przez jednego z artystów z archidiecezji przemyskiej. Ofiarowano go Ojcu Świętemu przy okazji spotkania w Watykanie z samorządowcami. Później trafił do pokoju Abp. Mieczysława Mokrzyckiego, sekretarza Jana Pawła II. Kiedy podczas Drogi Krzyżowej w 2005 roku papież poprosił o krzyż, przyniesiono mu właśnie ten. Abp. Mokrzycki przekazał krucyfiks na przechowanie do parafii Kraczkowa, skąd peregrynuje po Polsce.
        Przygotowaniem do tego wydarzenia były m. in. nabożeństwa do Jezusa Miłosiernego, bezpośrednio przed Nawiedzeniem - rekolekcje, a w piątek, 14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża świętego, po nabożeństwie i Mszy św. udaliśmy się na Drogę Krzyżową, której trasa wiodła z kościoła na nasz parafialny cmentarz. Sobota, to dzień spowiedzi świętej przed powitaniem Krzyża.
        W niedzielę, 16 września ok. godz. 18.00 nastąpiło powitanie Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i Relikwii bł. Jana Pawła II. Krzyż został uroczyście wniesiony do kościoła przez strażaków z naszej OSP i umieszczony na podwyższeniu, obok ołtarza. Następnie rozpoczęła się Msza Św., której przewodniczył ks. Dziekan Karol Bryś. Po zakończeniu Mszy Św. wierni przystąpili do adorowania Krzyża i do ucałowania Relikwii bł. Jana Pawła II. O 21.00 był Apel Jasnogórski, a o godz. 21.37 Msza św. o powołania kapłańskie i zakonne oraz za powołanych, z prośbą o Boże błogosławieństwo w zakonnej i kapłańskiej posłudze.
        Drugi dzień nawiedzenia, a jednocześnie dzień pożegnania Krzyża Papieskiego, to poniedziałek. Wierni adorują Krzyż i modlą się. O godzinie 16.00 rozpoczyna się Msza św., której przewodniczy ks. Arcybiskup Józef Michalik. Podczas Eucharystii, ks. Arcybiskup udziela Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży.
        Po Mszy św. ksiądz proboszcz poprowadził nabożeństwo pożegnania Krzyża Papieskiego. Koło 18.00 Krzyż Papieski został przez przedstawicieli OSP Turaszówka przeniesiony w procesji do auta-kaplicy i w asyście wozów strażackich, odjechał do parafii Dobieszyn.
        Mamy nadzieję, że czas, który spędziliśmy przy Krzyżu Papieskim przyniesie obfite owoce w naszym codziennym życiu. Niech Krzyż zajmuje zawsze szczególne miejsce w naszych domach i sercach.

Poniżej kilka fotografii.  Aby powiększyć fotografię, należy "kliknąć" myszą jej miniaturkę