.

Św.Dominiku Savio - Nasz Patronie - Módl się za nami!




           Niedziela 27 czerwca, w Kalendarzu Kościoła Katolickiego określana jest jako XIII Niedziela Zwykła. W naszej parafii była to jednak niedziela szczególna. Podczas Mszy św. o godz. 9.00 dziesięciu chłopców, po długim przygotowaniu, dołączyło do grona ministrantów.
            Termin łaciński ministrare oznacza "służyć, pomagać". Słowo ministrant wskazuje szczególnie na służbę podczas Mszy św. Ministrant jest pomocnikiem przy Jej sprawowaniu i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy świętej. Ministrant jest tym, który niesie znaki, czyli pewne określone przedmioty, które dla liturgii są niezbędne, które mają szczególne znaczenie. One mają ludziom wierzącym coś przedstawić i wskazać na inną rzeczywistość. Ministrant powinien sam być znakiem. Ministrant przez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych!
            Ministrant przez swoje służenie pokazuje, że "uczestniczyć w liturgii" to nie jest tak jak w kinie albo przed telewizorem - tylko słuchać i oglądać! ,,Uczestniczyć w liturgii" to znaczy także współdziałać i współtworzyć ją, czynnie się w niej angażując!
            Od kiedy istnieją ministranci? Odpowiedź na to pytanie jest właściwie bardzo prosta: od kiedy w ogóle istnieje nabożeństwo. W narodzie izraelskim było jedno pokolenie wybrane do służby w świątyni - pokolenie Lewiego. W powstającym Kościele apostołowie potrzebowali kogoś do posługiwania wiernych. Wybrali więc siedmiu pomocników i nazwali ich diakonami, to znaczy sługami. Gdy wspólnoty chrześcijańskie stawały się coraz większe, wszystko co było do wykonania, dzielono w formie różnych zadań pomiędzy członków danej wspólnoty. Służba ministranta wymaga czasami naprawdę bardzo wiele wyrzeczeń, ale maja tę świadomość, że służą samemu Bogu i ludziom, i ta świadomość ich umacnia.



Aby powiększyć fotografię, należy "kliknąć" myszą jej miniaturkę









Powrót na początek strony


Powrót