ODPUST PARAFIALNY

WIELKIE ŚWIĘTO DLA NASZEJ WSPÓLNOTY

Stolica Apostolska wyznacza dla każdej wspólnoty parafialnej, zgodnie z obranym patronem, taki dzień (lub dni), kiedy to po spełnieniu konkretnych religijnych warunków, można zyskać łaski odpustu zupełnego. Odpust ku czci danego świętego trwa przez cały ustalony dzień, ale w zdecydowanej większości parafii, przeważnie jest jedna Msza św. uroczysta, wyróżniająca się spośród innych. Na nią zaprasza się "sumistę" i "kaznodzieję", tzn. Mszy św. przewodniczy i kazanie wygłasza zaproszony gość - ksiądz. Oprawa liturgiczna takiej centralnej Mszy św. jest bogatsza: Liturgia Słowa prowadzona jest przez parafian, na taką Mszę św. przyjeżdżają księża z Dekanatu. Wszystko po to, by stworzyć jak najlepsze warunki i atmosferę do uczczenia Patrona parafii, do modlitwy, do dostarczenia pięknych religijnych przeżyć i do zyskania jak największych duchowych owoców.
        Odpust parafialny, święto patronalne kościoła parafialnego jest przede wszystkim świętem wspólnoty wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu. W końcu daje okazję poznania świętego patrona parafii i uwielbienia Boga za jego orędownictwo i opiekę. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina.
        Taki szczególny dzień, w naszej parafii przypada w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku uroczysta Msza św. została odprawiona o godz. 18.00. Przewodniczył Jej ks. Andrzej Bienia z krośnieńskiej rozgłośni "Radio Fara". Wraz z Nim, Najświętszą Ofiarę sprawowali ks. Proboszcz Tadeusz Żygłowicz i ks. Prałat Julian Bieleń. Po zakończonej Mszy św. i procesji z Najświętszym Sakramentem, ks. Andrzej udzielił wiernym uroczystego błogosławieństwa.
         Była również oprawa "świecka". Tradycyjne kramy. Mimo, że zablokowały dużą część parkingu, to jednak, gdyby ich nie było - czegoś by brakowało. I to nie tylko dzieciom...