.

Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ks. Prałat Julian Bieleń awansowany do stopnia podporucznika rezerwy.




           13 października 2016r. Prezydent RP Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych podpisał postanowienie o nadaniu pierwszego stopnia oficerskiego, podporucznika, pierwszej grupie 132 kapłanów, byłych alumnów-żołnierzy. Księża otrzymali stopień podporucznika rezerwy, który nie wiąże się z żadnymi przywilejami przewidzianymi dla oficerów zawodowych.
         Jednym z tych kapłanów, jest nasz ks. Prałat Julian Bieleń.

          Serdecznie gratulujemy!



          3 grudnia 2016 roku, w katedrze polowej Wojska Polskiego została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp Józef Guzdka w koncelebrze z byłymi klerykami-żołnierzami. We Mszy św. uczestniczył Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, Radosław Peterman, dyrektor Departamentu Kadr MON, gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego, gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa, przedstawiciel Sztabu Generalnego i Dowództwa Generalnego, rodziny i przyjaciele mianowanych na pierwszy stopień oficerski duchownych.

          Po zakończeniu Eucharystii odczytano postanowienie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o mianowaniu księży-alumnów na pierwszy stopień oficerski i wręczone zostały przez ministra Macierewicza oraz bp. Guzdka patenty oficerskie.
          Minister obrony narodowej podziękował byłym alumnom-żołnierzom za ich postawę. Podkreślił, że jest dumny, iż jako minister obrony narodowej może w imieniu Wojska Polskiego i Rzeczpospolitej złożyć hołd i podziękować za postawę podczas służby w jednostkach kleryckich.

          W imieniu nowo mianowanych przemówił ks. ppor. rez. Franciszek Ślusarczyk, który podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie, ministrowi Antoniemu Macierewiczowi, Radosławowi Petermanowi oraz bp. Józefowi Guzdkowi za zauważenie i docenienie służby w jednostkach kleryckich.




          W latach 1959-80, wbrew protokołowi wspólnej Komisji Rządu RP i Episkopatu Polski, sformułowanemu w związku z porozumieniem Państwo-Kościół z 14 kwietnia 1950 roku, do wojska przymusowo wcielono około 3000 kleryków z diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. Funkcjonowały trzy jednostki specjalizujące się w "wychowywaniu" kleryków: w Szczecinie-Podjuchach, Gdańsku i Opolu. W późniejszym czasie jednostka w Opolu została przeniesiona do Brzegu, a jednostka z Gdańska do Bartoszyc.
         W czasie trwania służby wojskowej kandydaci do kapłaństwa byli na różne sposoby szykanowani: zmuszano ich do wykonywania ciężkich, często bezsensownych prac fizycznych, uniemożliwiano praktyki religijne, fizycznie i psychicznie znęcano się nad nimi, a także zachęcano do porzucenia seminariów w zamian za pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy oraz miejsca na świeckich uczelniach. Nieznaczna część kleryków została pod wpływem silnej indoktrynacji złamana i nie wróciła po odbyciu służby wojskowej do seminariów. Przeważająca większość pozostała wierna powołaniu i wytrwała w drodze do przyjęcia sakramentu kapłaństwa.
         Środowisko księży, którzy byli zmuszeni do odbycia podczas studiów seminaryjnych służby wojskowej, kilkakrotnie zwracało się do kolejnych prezydentów RP, ministrów obrony narodowej, przewodniczących Konferencji Episkopatu Polski oraz biskupów polowych z prośbą o zauważenie i docenienie odbycia przymusowej, dwuletniej służby w wojsku oraz mianowanie ówczesnych alumnów-żołnierzy na pierwszy stopień oficerski, tak jak odbywało się to w przypadku studentów świeckich uczelni, którzy przechodzili znacznie krótsze przeszkolenie wojskowe.
         O pomoc w odnalezieniu i nawiązaniu kontaktu z byłymi klerykami-żołnierzami został poproszony Ordynariat Polowy, który otrzymał odpowiedzi od 1050 byłych alumnów-żołnierzy. Ankiety zostały przekazane do Departamentu Kadr, który na ich podstawie zebrał dokumentację i sporządził wniosek awansowy.


Poniżej kilka fotografii z uroczystości.  Aby powiększyć fotografię, należy "kliknąć" myszą jej miniaturkę









Opracowano na podstawie materiału ze strony internetowej http://ordynariat.wp.mil.pl oraz materiałów własnych.


Powrót na początek strony


Powrót