27 Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin i Małżeństw na Jasną Górę

W dniach 24 - 25 września 2011roku odbyła się 27 Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin i Małżeństw na Jasną Górę. Koło parafialne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich działające przy naszym kościele, wraz z kołem z kościoła Św. Piotra i Pawła z Dukli po raz czwarty zagościło w Częstochowie. Również kolejny raz, oba koła skorzystały z gościnności chóru i koła parafialnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Brzozowa, którzy zawsze organizują w tych dniach 2 - dniową wycieczkę.
      W pierwszy dzień zawitaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej. W Kaplicy św. Rafała została odprawiona Msza św., którą celebrował opiekun pielgrzymki, ks. wikary Krystian Koś. (Pracował przez rok również w naszej parafii). Kaplicę wybudowano jako miejsce złożenia relikwii św. Rafała po beatyfikacji, której dokonał papież Jan Paweł II w 1983 roku.
      Historię Klasztoru Karmelitów Bosych, Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, życia i działalności św. Rafała Kalinowskiego, przybliżył nam zakonnik z Klasztoru Karmelitów Bosych. Ponadto, każdy pielgrzym indywidualnie mógł zwiedzić muzeum przyklasztorne, pomodlić się na stacjach Drogi krzyżowej, napić wody ze źródełka św. Eliasza.
      Na obiadokolację zawitaliśmy do Częstochowy. Dzień zakończyliśmy Drogą Krzyżową na wałach i Apelem przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej Kulminacyjnym punktem niedzieli była Msza św. na błoniach o godz. 11.00, którą celebrował Abp Andrzej Dzięga z Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej i przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski.W wygłoszonym słowie bożym apelował o miejsce dla Boga w życiu rodzinnym i społecznym. Małżonkowie odnowili ślubną przysięgę, a nowi doradcy życia rodzinnego złożyli przyrzeczenia.
      Tegoroczna pielgrzymka była szczególnym wołaniem o szacunek dla życia. W darach ofiarnych złożony został m.in. stumetrowy pas materiału z przepisaną ręcznie instrukcją Kongregacji Nauki Wiary o szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego i godności jego przekazywania "Donum Vitae". Instrukcję przepisała młodzież szkolna archidiecezji szczecinko - kamieńskiej z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", z okazji tegorocznego Marszu dla Życia.
      Zachęcamy wszystkie rodziny do udziału w kolejnej pielgrzymce na Jasną Górę za rok, w ostatni weekend września. To niezapomniane przeżycie.

Pielgrzymi