.

JUBILEUSZ 25-LECIA PARAFII P.W. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

KROSNO - TURASZÓWKA


       30 maja 2008 roku. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nasz odpust parafialny. W tym roku jest to jednak uroczystość szczególna. Przeżywamy bowiem Jubileusz 25-lecia powstania parafii.
       Ćwierć wieku temu, Biskup Przemyski Ignacy Tokarczuk erygował "w Krośnie - w miejscowości dzielnica TURASZÓWKA samodzielny ośrodek duszpasterski pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego"  (obok kopia tego dokumentu).
       Proboszczem nowej parafii został ks. Julian Bieleń, który przez trzy lata (1966 - 1969) był wikariuszem w Polance, pracując tym samym również jako katecheta w Turaszówce.






       Tak po latach wspomina to ks. Julian:
       Ks. Arcybiskup Tokarczuk mówił:
      - Starałem się, żeby w Turaszówce był punkt sakralny, ale było to bardzo trudne. Władze komunistyczne wzbraniały się przed tym. Ale gdy przyszedł do Polanki ks. Tadeusz Buchowski, jako proboszcz, uwrażliwił szybko mieszkańców na taką potrzebę. I wywindowali kaplicę, piękną, obszerną. Chcieli, żeby ksiądz został tam proboszczem. Potrzeba również dobrze zorganizować naukę w szkole - tyle tam młodzieży.
       - Ks. Arcybiskup stawia mi bardzo ciekawą propozycję - odparłem. - Jest tam gdzie zamieszkać? Czy podołam takim obowiązkom?
       - Zawsze może ksiądz liczyć na moją pomoc. Błogosławię księdzu z całego serca.






       Pierwszym mieszkaniem nowego proboszcza była znajdująca się na piętrze malutka zakrystia kaplicy-kościoła. Na pewno trudno było mieszkać w kościele, gdzie przez cały dzień trwało ożywione życie religijne - odprawiane były Msze święte, trwała katechizacja dzieci i młodzieży. Warunki życia były poniżej minimum, ale - jak sam ksiądz proboszcz określił: "był to piękny, pionierski okres". Czas tworzenia podwalin nowej placówki.





       Później, pomimo trudności udało się wybudować budynek plebani, w którym oprócz mieszkań dla księży, mieściły się salki katechetyczne.





       Jest parafia, jest (skromny, co prawda) Dom Boży, jest już plebania, czas na cmentarz. Dotychczas parafia odprowadzała swoich zmarłych głównie do Polanki, ale należało to zmienić. Ks. proboszcz zakupił odpowiednią działkę, do której 17 listopada 1987 r. doprowadzono szutrową drogę. Rok później wykonano ogrodzenie wokół cmentarza. Kolejny punkty programu realizacji trudnego dzieła, jakim jest tworzenie materialnych zrębów nowej parafii...





       Ale to nie wszystko. Pierwsze, jeszcze nieśmiałe myśli o nowej świątyni. W tym czasie pomysł ten można było traktować jedynie jako marzenie, ale ... dobre marzenia czasem się spełniają...
       Kończący się rok 1999 witaliśmy już w nowym, ale jeszcze w stanie surowym kościele, gdzie odbyła się uroczysta pasterka. Także przez najbliższe pięć miesięcy stary kościół stał opustoszały - Msze św. i nabożeństwa odbywały się już w nowym budynku.
      Na krótko wróciliśmy do kaplicy ze względu na ostateczne prace wykończeniowe w nowym kościele, by już ostatecznie przenieść się do niego pod koniec Roku Jubileuszowego, 10 grudnia 2000 r. Tego dnia nowy kościół został konsekrowany, a kaplica, która przez tyle lat służyła wiernie naszej społeczności, została przeznaczona na świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci.








       30 maja 2008 roku, godzina 17.00 rozpoczyna się uroczysta Msza św. Uroczystościom jubileuszowym przewodniczą: Ks. Arcybiskup Józef Michalik i ks. Bp. Edward Białogłowski.





       Zaproszeni kapłani, większość z nich pracowała w naszej parafii lub w parafii Polanka, ucząc jednocześnie nasze dzieci religii najpierw w salce w domu p. Lewków, później p. Koronów).





       Ks. Tadeusz Buchowski. Długoletni Proboszcz parafii w Polance, Dziekan Dekanatu Krosno1. Inicjator budowy punktu katechetycznego - i zarazem kaplicy w Turaszówce, która przez kilkanaście lat służyła jako Dom Boży, pomagał przy tworzeniu naszej parafii.





       W uroczystości brali udział przedstawiciele Rady Miasta Krosna, na czele z Prezydentem Krosna, p. Piotrem Przytockim. Byli również obecni radni z Turaszówki, p. Bolesław Winiarski i p. Jan Bałuka.





       Podczas Mszy św. 80 osób przyjęło Sakrament Bierzmowania.





       Nad przebiegiem uroczystości czuwał ks. wikariusz Janusz Zajdel.





       Uroczystości Jubileuszowe zakończyła uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem.



        W okresie 25 lat w miejscowym kościele (a początkowo w kaplicy parafialnej) udzielono 353 ślubów, ochrzczono 804 dzieci, a na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzono 544 parafian - do roku 1985 był nim cmentarz w Krośnie-Polance, a później miejscowy, w Krośnie-Turaszówce (pierwszy pochówek nastąpił we wrześniu 1985 r.).
       Jako podsumowanie, zacytujemy piękne, aktualne również dzisiaj słowa, jakie w czasie Mszy św. odpustowej 3 czerwca 2005 roku, wypowiedział ks. Proboszcz Julian Bieleń z okazji 40 rocznicy swoich święceń kapłańskich:

Kochani!

        "Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem na to, byście szli i owoce przynosili". W tym roku mija 40 lat mojego kapłańskiego powołania. "Dobry pasterz daje życie za swoje owce" (J 10,11) - "Jak mnie umiłował Ojciec, tak ja was umiłowałem" (J 15,9). Chciałem być dobrym pasterzem, który kocha swoje owce. Postawiłem przecież swoje życie pod znakiem Krzyża. Misja pierwszego Proboszcza była i jest bardzo trudna - i odpowiedzialna, ale przecież "wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia".
       Widziałem Wasz entuzjazm przy tworzeniu podstaw dla funkcjonowania parafii. Jakaż to była siłą, która nas umacniała w wysiłku budowy zrębów naszej wspólnoty. Towarzyszyła nam ciągle szczególna opieka naszej Matki i Królowej, bo budowaliśmy przecież Kościół, którego jest Matką.
       Dzisiaj, gdy patrzę na nasze dokonania, jakże nie dziękować Panu za moją parafię, którą kocham, za te dzieci, w których oczach widać piękno Boga, za młodzież, która jest otwarta na dobro i miłość; jak nie dziękować za wszystkie rodziny. Zaiste, być Proboszczem tutaj, to piękna przygoda kapłańskiego życia.
       Mówię o tym, gdy staję przed Bogiem, by dokonać rachunku mojego posługiwania ludowi Bożemu, by zobaczyć moc z nieba i słabości ludzkie, i zmagania z nimi, i piękno misji, którą jest pasterzowanie w parafii. Dziękuję Bogu za wszystkich, których postawił w swojej Opatrzności na mojej kapłańskiej drodze. Dziękuję tym, którzy są zaangażowani w życiu parafialnym - są w sercu parafii - otaczam ich szczególną moją miłością i modlitwą. Nasze dziękczynienie za dar Chrystusowego kapłaństwa będziemy przeżywać w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - to Ono jest szczególną mocą i radością mojej kapłańskiej posługi.
       Świętujemy ten dzień razem z ks. Biskupem Edwardem Białogłowskim, który towarzyszy nam od początku i jest nam szczerze oddany. Dziękujemy za Jego obecność w parafii i w moim życiu kapłańskim.
       Dzisiaj niech nasza modlitwa wyprasza łaski i błogosławieństwo dla wszystkich, szczególnie łaskę wiary i miłości dla tych, których droga nie jest jeszcze zgodna z Drogą Mistrza.




Poniżej prezentujemy kilka fotografii z uroczystości odpustowej. Klikając w miniaturkę, możemy powiększyć obrazek.


           Więcej informacji o naszej parafii będzie podane w wydanej z okazji Jubileuszu publikacji. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości. Dziękujemy za wszelkie prace, za złożone na ten cel ofiary. Bóg zapłać!



Powrót na początek strony


Powrót