.

Uroczystość Bożego Ciała w naszej parafii (2005 rok)


Aby powiększyć fotografię, kliknij myszką na jej miniaturkę.


       Uroczystość Bożego Ciała przypomina nam jedną z największych tajemnic Kościoła - tajemnicę miłości Boga, zawartą w konsekrowanym chlebie, tajemnicę Eucharystii. Eucharystia to szkoła nadziei, to szkoła miłości, to wcielona miłość Boga do człowieka. Tę prawdziwą szkołę miłości i nadziei otrzymał człowiek w Wieczerniku, potem na Golgocie a teraz otrzymuje ją na każdej Mszy św. .
      Boże Ciało to święto chrześcijańskie, obchodzone w kościele katolickim, prawosławnym i anglikańskim, w czwartek po pierwszej niedzieli po Zielonych Świętach. Charakterystycznym elementem tego święta jest procesja z konsekrowaną hostią, zatrzymująca się przy 4 ołtarzach, urządzana dla uczczenia Jezusa Chrystusa w sakramencie Eucharystii.
       Geneza ustanowienia tego święta związana jest z objawieniem, jakiego doznała św. Julianna - zakonnica, z Cornillon (1193-1258). Po zbadaniu sprawy ustanowiono święto w diecezji Liege (Belgia). Papież Urban IV w roku 1264 wprowadził je do Kościoła powszechnego; jego zarządzenia potwierdził Papież Klemens V i Jan XXII, który dodał oktawę. Oficjum i Mszę ułożył Św. Tomasz z Akwinu, który tak dobrał teksty, aby służyły do rozważania najgłówniejszych prawd o Eucharystii. W Sekwencji zaś Św. Tomasz zawarł streszczenie nauki katolickiej o Najświętszym Sakramencie.
       W Polsce Uroczystość ta obchodzona jest od roku 1320. Wtedy to z polecenia biskupa Nankera po raz pierwszy w Krakowie ruszyła procesja Bożego Ciała. Jak pisał Józef Łepkowski - "w owych czasach dwór otaczał króla, postępującego z Najświętszym Sakramentem. Bicie z dział i ręcznej broni, wystąpienia wojska czyniły zaś tę procesję pochodem najpodobniejszym do jakiej krzyżowej wyprawy."
       W Polsce istnieje od XV wieku zwyczaj śpiewania czterech Ewangelii przy czterech ołtarzach ustawionych w drodze pochodu, symbolizujących cztery strony świata. Ten śpiew Ewangelii jest wyznaniem wiary, iż pod postaciami chleba mamy wśród siebie tego samego Jezusa Chrystusa, o którym opowiadają Ewangelie. Na koniec procesji śpiewany jest hymn "Te Deum laudamus" (Ciebie, Boga wysławiamy), a celebrans udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
       W tym roku, przy pierwszym Ołtarzu modliliśmy się w intencji dzieci, przy drugim, w intencji rodziny. Trzeci Ołtarz poświęcony był młodzieży, a czwarty, grupom parafialnym.
       Pochylając czoło przed Tajemnicą Ciała i Krwi Chrystusa podziękujmy za wszystkie Komunie święte całego życia, za każdą godzinę spędzoną przy ołtarzu, za każdego kapłana, który otwiera nam drzwi Wieczernika.



Powrót na początek strony


Powrót