Parafialna Droga Krzyżowa
2005.

Droga Krzyżowa - to nabożeństwo nawiązujące do przejścia Pana Jezusa od Pretoriom Piłata na wzgórze Golgoty. Męka rozważana jest w 14 symbolicznych stacjach. Pismo Święte nie zawiera dokładnej trasy Drogi Krzyżowej, a tylko 9 spośród 14 stacji ma swą podstawę w ewangelicznych opisach męki Pańskiej. Pierwsi chrześcijanie otaczali czcią te święte miejsca w Jerozolimie. Według apokryfu z V wieku ,,De transitu Mariae", sama Maryja nawiedzała miejsca związane z męką i śmiercią Chrystusa.
Na upowszechnienie Drogi Krzyżowej miały wpływ odpusty nadane przez Stolicę Apostolską, dzięki staraniom franciszkanów. Według Pawła VI, do istoty nabożeństwa należy rozważanie męki Pańskiej przy 14 erygowanych krzyżach, co daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego za jej odprawienie.
Droga Krzyżowa powstała z pragnienia kroczenia śladami Jezusa Chrystusa. W samym zaś nabożeństwie chodzi o zrozumienie sensu cierpienia dla naszego zbawienia. Śmierć na krzyżu, będąca kulminacyjnym punktem Drogi Krzyżowej budzi w chrześcijaninie nadzieję na to, że między ofiarą krzyża a historią ludzkości zachodzi głęboka relacja zbawcza.
Nabożeństwo to domaga się od człowieka podjęcia decyzji postępowania każdego dnia za Chrystusem drogą samozaparcia i ofiary w duchu miłości, niesienia na Jego wzór krzyża codziennych zadań i obowiązków. W świetle Drogi Krzyżowej wielkiego sensu nabiera ludzkie cierpienie. Rozważanie treści kolejnych stacji ma nas pobudzać do osobistej rewizji życia. Każde zaś z wydarzeń Drogi Krzyżowej jest zaproszeniem, by współpracować z Bożą łaską. Towarzyszy temu gotowość do współudziału w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa i bycia nowym człowiekiem gotowym do nawrócenia się i pokuty.

Od kilku lat w naszej parafii organizowana jest Parafialna Droga Krzyżowa. Niesiemy krzyż ulicami naszej miejscowości, rozważając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Niestety, tegoroczne nabożeństwo miało inny przebieg niż w latach ubiegłych. Zimowa aura, wiatr, śnieg i zadymka przeszkodziły w zaplanowanej procesji z krzyżem.
Ksiądz Proboszcz zadecydował, że nabożeństwo to odprawimy w tym roku w kościele. Przed ołtarzem został wystawiony krzyż, a poszczególne grupy podchodziły, brały go na ramiona i rozważały stacje Drogi Krzyżowej. Bardzo licznie stawili się strażacy z OSP Turaszówka, były dzieci ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Schola, która swoim śpiewem ubogaca liturgię kościelna, byli przedstawiciele nauczycieli. Przy XIV Stacji modliły się panie pracujące w służbie zdrowia. Nie brakło również Akcji Katolickiej, Domowego Kościoła i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jedynie mniej liczna była reprezentacja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku aura pozwoli na zorganizowanie Drogi Krzyżowej drogami naszej miejscowości. Już teraz zapraszamy na to piękne i wymowne nabożeństwo.