DOŻYNKI    PARAFIALNE     2008.

15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Matki Bożej (Matki Boskiej Zielnej), odbyły się w naszej parafii uroczyste dożynki.
        O godzinie 10.30 spod remizy w Turaszówce wyszły cztery wieńce dożynkowe, wykonane przez Radę Osiedla w Turaszówce, Straż Pożarną w Turaszówce, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Dożynkowemu orszakowi towarzyszyła orkiestra oraz zespół folklorystyczny "Kamratki".
        Przed kościołem, o godz. 11.00 ks. proboszcz Julian Bieleń modlitwą powitał wieńce, symbolizujące trud pracy rolnika, sadownika, pszczelarza... Poprzedzane przez starostę i starościnę orszaki dożynkowe weszły do kościoła, ustawiając się w głównej nawie. W rękach wielu wiernych wiązanki różnych ziół i zbóż. Po obrzędach wstępnych każdy orszak dożynkowy podchodził do ołtarza - niosący ustawiali swój wieniec, a starosta i starościna wręczali ks. proboszczowi przyniesione dary (POAK wręczył chleb i miód).
       Liturgia Mszy św., a zwłaszcza homilia, nawiązywały do święta Wniebowzięcia i symboliki dożynkowej. Poświęcenie wieńców, wiązanek dożynkowych, zbóż i ziół uświęciło trud pracy rolnika.
       Po zakończeniu Mszy św., o godz. 14.00 rozpoczęły się uroczystości dożynkowe - poczęstunek i występy artystyczne.
        Chcemy podziękować wszystkim, którzy podjęli się trudu wykonania wieńcy dożynkowych. W imieniu Akcji Katolickiej serdeczne Bóg zapłać! pani Halinie Kubit, za prawie benedyktyńską pracę, jaką włożyła w wykonanie wieńca składającego się m. in. z tysięcy kawałków różnch gatunków makaronu, naklejonych na konstrukcję kapliczki.

Poniżej przedstawiamy kilka fotografii z dozynek. Aby powiększyć zdjęcie, należy "kliknąć" myszą jego miniaturkę.

Wieńce dożynkowe przed remizą OSP Turaszówka.

Chleb, miód owoce i wino - dary dożynkowe

Zespół folklorystyczny Kamratki. Jak co roku, uczestniczy w dozynkach parafialnych.

Wyruszył korowód dożynkowy.

W oczekiwaniu na rozpoczęcie nabożeństwa.

Rozpoczyna się procesja z wieńcami

Wręczenie darów na ręce ks. Proboszcza.
       Rozpoczyna się Msza św.