Nabożeństwo fatimskie.   Procesja do kapliczek maryjnych.

13 maja br. minęła 90. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie trójce portugalskich dzieci. Począwszy od 13 maja do 13 października 1917 roku, Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos były świadkami objawień Matki Bożej Fatimskiej, podczas których zostały im przekazane trzy tajemnice fatimskie.
         Pierwsza tajemnica fatimska została przekazana dzieciom 13 czerwca 1917. Dotyczy ustanowienia nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi, które byłoby formą wynagrodzenia i zadośćuczynienia za zniewagi wyrządzone Jej przez grzechy ludzkości.
         Druga tajemnica fatimska mówi o wizji piekła, do którego trafiają grzesznicy i o karze, czekającej świat za dokonywane na nim codziennie zbrodnie. Relacja Łucji:
       "Pani nasza pokazała nam morze ognia, które wydawało się znajdować w głębi ziemi, widzieliśmy w tym morzu demony i dusze, jakby były przeźroczystymi czarnymi lub brunatnymi, żarzącymi się węglikami w ludzkiej postaci. Unosiły się w pożarze, unoszone przez płomienie, który wydobywały się z nich wraz z kłębami dymu. Padały na wszystkie strony jak iskry w czasie wielkich pożarów, bez wagi, w stanie nieważkości, wśród bolesnego wycia i rozpaczliwego krzyku. Na ich widok można było ogłupieć i umrzeć ze strachu. Demony miały straszne i obrzydliwe kształty wstrętnych i nieznanych zwierząt. Lecz i one były przejrzyste i czarne".
       Również w drugiej tajemnicy fatimskiej Maryja przepowiedziała wybuch i nieszczęścia II wojny światowej, wystąpienie głodu na rozległych obszarach świata, rozpoczęcie na wielką skalę prześladowań Kościoła i znieważanie osoby papieża. Prosiła o poświęcenie Rosji swemu Niepokalanemu Sercu i o przyjmowanie Komunii św. wynagradzającej w pierwsze soboty każdego miesiąca. Podkreśliła, że jeśli Ojciec Święty dokona tego poświęcenia, Rosja nawróci się i świat będzie cieszył się pokojem.
       Trzecia tajemnica fatimska zrobiła największe wrażenie na dzieciach, jak i na wszystkich, którzy zetknęli się z objawieniami. Pełna treść, jak podkreślała Łucja, jest "przeznaczona tylko dla samych papieży".
       Siostra Łucja spisała trzecią część tajemnicy fatimskiej, kiedy poważnie zachorowała na przełomie roku 1943 i 1944. Dokument po kilkunastu latach doręczony został Janowi XXIII przez nuncjusza papieskiego w Lizbonie.
       Treść trzeciej tajemnicy fatimskiej ujawnił publicznie Jan Paweł II 26 czerwca 2000, była w niej mowa o "białym kapłanie padającym od kuli z broni palnej", co część osób odnosi do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981.
       Franciszek i Hiacynta zmarli niedługo po doznaniu objawień: Jan Paweł II beatyfikował oboje 13 maja 2000. Łucja wstąpiła do karmelitanek bosych, zmarła w 2005 roku.

Wzorem lat ubiegłych, 13 maja po wieczornej Mszy św. zostało odprawione nabożeństwo fatimskie, połączone z procesją do kapliczek maryjnych. Może slowo "procesja" nie jest zbyt właściwe, ponieważ była to w zasadzie kilkukilometrowa pielgrzymka do sześciu kapliczek usytuowanych przy ul. Jana Pawła II obok sklepu GS, w ogrodzie p. Majchrowicza oraz na Zawodziu i Malinowej Górze. Po drodze przyłączały się grupy ludzi, na wspólną modlitwę przyszli mieszkańcy domów sąsiadujących z kapliczkami. Trasa była trochę nietypowa, co można zobaczyć na zdjęciach. Była droga asfaltowa, ale również polne ścieżki, a czasem "na przełaj",   po nieużytkach. Mieliśmy jednak dobrego przewodnika, więc nie było problemu....
       Podobne pielgrzymki, poczawszy od kwietnia, organizowane są 13 dnia każdego miesiąca.   Zapraszamy!

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z pielgrzymki. Aby powiększyć fotografię, kliknij myszką na jej miniaturkę.