Jasełka 2005

Wykorzystano fotografie z przedstawienia w naszej parafii, oraz w parafii Łęki Strzyżowskie.

26 grudnia, w Uroczystość św. Szczepana, młodzież gimnazjalna i licealna wystawiła Jasełka. Przedstawienie poprzedziły kilkutygodniowe przygotowania, pod kierunkiem naszego ks. wikariusza Daniela. Na uznanie, oprócz partii słowno-wokalnych, zasługuje również dobór kostiumów, charakteryzacja.

Np. świetna postać Wróżbity, Śmierć czy Trzej Królowie. Poza tym Pasterze, chór aniołów, Maryja, milczący Józef, no i oczywiście król Herod, w efektowny sposób opuszczający scenę po "spotkaniu" ze Śmiercią.

Jasełka przywędrowały do nas z Włoch, wraz z zakonem franciszkańskim. Pierwsze zapisy jasełek pochodzą z XV wieku. Polskie jasełka obejmowały początkowo pokłon pasterzy Dzieciątku, z czasem dodano sceny przybycia trzech króli i inne epizody. Nie inaczej było u nas. Rozpoczyna się przedstawienie.

W skromnej, ale przemyślanej scenografii, grupa pasterzy wokół ogniska. Potem gwiazda i aniołowie zwiastujący narodzenie Pana. Wreszcie Święta Rodzina. Maryja z dzieckiem na ręku (jest to rzeczywiście dziecko, nie lalka) oraz św. Józef. Jest oczywiście scena z Herodem, przybycie trzech Mędrców, złożenie darów.
         Zgromadzona w kościele publiczność, brawami nagrodziła młodych artystów Na zakończenie zabrał głos reżyser przedstawienia, ks. Daniel oraz ks. Proboszcz, który podziękował ks. wikariuszowi i aktorom.

Wyrazem uznania jest również to, że nasz zespół dostał zaproszenie do wystawienia Jasełek w parafii Łęki Strzyżowskie. Przedstawienie zostało tam przyjęte bardzo ciepło. Zgromadzona publiczność nagradzała aktorów gromkimi brawami, a na zakończenie przedstawienia, ks. Proboszcz tamtejszej parafii wyraził uznanie dla talentów aktorskich naszej młodzieży i wkładu pracy, w przygotowanie przedstawienia.

Wykonawcy, biorący udział w Jasełkach, składają serdeczne podziękowania tym, którzy zapewnili im transport do Łęk Strzyżowskich i z powrotem, tj.: pani Marii Gościńskiej, panu Józefowi Zajączkowskiemu, państwu Michalskim, pani Judzie, panu Surmaczowi, panom Józefowi i Robertowi Wachtom oraz pani Lucynie Krasowskiej.

W Jasełkach brało udział 28 osób. W rolę Maryi wcieliła się Paulina Michalska, Józefem był Michał Juda. Małego Jezuska grała Wiktoria Michalska. Aniołami były: Kamila i Monika Wójcik, Ewelina Góra i Natalia Gościńska. Herod to Michał Trybus, a wymierzającą sprawiedliwość Śmierć, grała Asia Smolik. Złym Duchem była Asia Michalska, Wróżbitą - Gabrysia Kozner, Dworzaninem - Kuba Kozner, Dziadem- Bartek Niżnik. Trzej Królowie, to: Kacper - Kasia Biernacka, Melchior - Kamil Kumorek, Baltazar - Mateusz Góra. W roli pasterzy wystąpili: Asia Fornal, Monika Jurczyk, Irmina Łapka, Madzia Zajdel, Małgorzata i Wojciech Krasowscy, Ania Gościńska, Beata Niżnik, Karolina Cząstka, Tomek Mercik, Patryk Barankiewicz. Wprowadzenie i zakończenie zadeklamował Wojtek Brekiesz. Reżyserował ks. Daniel, suflerem była Kasia Krasowska, o oprawę muzyczną zadbał Mariusz Gazda.

Pani Lucynie Krasowskiej, dziękujemy za pomoc w przygotowaniu materiału.