Jesienny Dzień Skupienia
Akcji Katolickiej
Archiprezbiteratu krośnieńskiego.

W sobotę, 6 listopada odbyło się w naszej parafii spotkanie Akcji Katolickiej Archiprezbiteratu krośnieńskiego. Przybyło ok. 170 osób. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.30 Mszą św., pod przewodnictwem ks. dziekana Tadeusza Buchowskiego - proboszcza parafii Polanka. Towarzyszył Mu gospodarz naszej parafii, ks. Julian, oraz księża - asystenci Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, biorących udział w zjeździe. Homilię wygłosił ks. Bogdan Blama. Przewodnim tematem rozważania były zadania, jakie przed świeckimi katolikami stawia Kościół. Po zakończeniu Mszy św. i odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia, uczestnicy spotkania przeszli do tzw. "starego kościoła". Czekał tam na nich skromny poczęstunek, gorąca kawa, herbata. Ks. Blama wygłosił jeszcze dwie konferencje na temat zadań katolików we współczesnym świecie, ich zaangażowaniu w działalności politycznej.
Świeccy stanowią współcześnie ogromną nadzieję Kościoła i szansę na odnowę całego świata. Aby jednak można było dokonać tej ogromnej pracy dla dobra ludzi, trzeba, przy pomocy aktywnych świeckich i przy pomocy pasterzy - biskupów i kapłanów, obudzić "tego drzemiącego olbrzyma", jak nazwano laikat podczas obrad VII Synodu Biskupów poświęconego świeckim.
Zaangażowanie świeckie obejmuje wszystko to, co człowiek czyni, wypełniając - bez względu na świadomość tego faktu - nakaz Boga: "Czyńcie sobie ziemię poddaną". Wypełnienie tego wezwania wyraża się w każdym działaniu, które wiąże się z panowaniem nad stworzeniem i organizowaniem współżycia ludzkiego, tak by powstawały warunki życia coraz bardziej odpowiadające naturze człowieka. W ten sposób ułatwiony zostaje rozwój wszystkich ludzi i każdego człowieka. W swoim nauczaniu Papież Jan Paweł II podkreśla, że "szczególną misją i powołaniem ludzi świeckich jest wyrażanie Ewangelii poprzez własne życie, a przez to wnoszenie fermentu ewangelicznego w rzeczywistość, w której żyją i pracują. Wielkie siły kształtujące świat - polityka, środki masowego przekazu, nauka, technika, kultura, oświata, przemysł i praca - są właśnie tymi dziedzinami, w których świeccy ze szczególną kompetencją mogą realizować swe powołanie." Te słowa Papieża, są nakazem odnoszącym się do wszystkich chrześcijan, do wzięcia współodpowiedzialności za świat. Świeccy mają obowiązek politycznego zaangażowania się w najściślejszym tego słowa znaczeniu. Może ono polegać na uczestnictwie w wyborach lub zajęciu specjalnych pozycji społecznych w zależności od ideologii, oceny rzeczywistości społecznej i pod warunkiem, że te rozwiązania pozostają moralnymi oraz godnymi chrześcijanina. Również polityka partyjna jest domeną ludzi świeckich. Do nich należy zadanie formowania partii politycznych, stowarzyszeń, ugrupowań oraz opracowanie programów i odpowiednich taktyk dla osiągnięcia wyznaczonych sobie, uprawnionych celów. Bezpośrednia działalność polityczna nie może być oczywiście terenem zaangażowania wszystkich obywateli. II Sobór Watykański podkreśla, że do tej formy aktywności publicznej powołani są "ci, którzy posiadają talent do działalności politycznej lub mogą się do niej nadać, a jest to sztuka trudna i zarazem wielce szlachetna". Jednocześnie przestrzega, by chrześcijanie traktowali ją jako służbę, a nie jedną z form budowania własnej kariery. Ponadto chrześcijanin pragnący przeżywać swoją wiarę, uczestnicząc w działalności politycznej rozumianej jako służba dla drugich, nie może bez przeczenia samemu sobie sprzyjać doktrynom, które bądź zasadniczo, bądź w głównych punktach przeciwstawiają się jego wierze i jego koncepcji człowieka. W trakcie spotkania zostały wręczone legitymacje nowym członkom Akcji Katolickiej. (Z naszego Oddziału, takie legitymacje otrzymały dwie osoby). Jesienny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej zakończył się ok. godz. 1300. Chcemy w tym miejscu złożyć serdeczne podziękowania Ochotniczej Straży Pożarnej z Turaszówki i Radzie Osiedla Turaszówka za wypożyczenie potrzebnego sprzętu. Specjalne podziękowanie składamy p. Halinie Kubit za trud włożony w przygotowanie posiłku dla gości . Bóg zapłać!

Jak już pisaliśmy wcześniej, spotkanie Akcji Katolickiej odbyło się w tzw. "starym kościele". Budynek ten, do chwili konsekracji nowej świątyni, pełnił rolę kościoła parafialnego. Jego szczególną ozdobą jest piękny, zajmujący całą ścianę budynku witraż. Jego fotografię, może ze względu na trudne warunki oświetleniowe niezbyt udaną, można zobaczyć, klikając na umieszczoną obok miniaturkę.