Parafia w rękach młodych uzdolnionych

Kościół rozwija się na różnych płaszczyznach. Najczęściej ludzi Kościoła rozpoznajemy po ich czynach, po zaangażowaniu w życie wspólnoty, zarówno wspólnoty Kościoła lokalnego (parafia, dekanat), jak i wspólnoty powszechnej. Trzeba jednak zauważyć, że to nie zewnętrzne czyny, wielki aktywizm czy wszechobecność w Kościele decyduje o ludzkiej wierze. Wiara wypływa z głębi serca, jest to wewnętrzna postawa, determinująca człowieka do bycia również dla innych. Aby taka wiara mogła w człowieku wzrastać i rozwijać się, a później także owocować na polu zewnętrznej działalności, potrzebne jest umiejętne jej kształtowanie. Nie można wierzyć, nie mając podstaw choćby tych intelektualnych. Dlatego też Ojciec Święty Jan Paweł II wyraźnie wskazywał ludziom Kościoła konieczność współpracy ludzkiej wiary i rozumu. Czynił to choćby na kartach encykliki o tym samym tytule "Fides et ratio" ("Wiara i rozum"). Dlatego też, wciąż mówi się o konieczności katechizacji, która ma na celu pogłębiać ludzką wiarę poprzez poszerzanie horyzontów wiedzy religijnej. Katecheza szkolna, jest jednak niewystarczająca. Dlatego też, jednym z zadań, jakie sobie wyznaczają wszelkie duszpasterstwa parafialne jest intelektualne poznawanie "Kościoła".
             Taki sposób pogłębiania wiary dotyczy nie tylko dorosłych członków grup parafialnych. Już od kilku lat w Polsce organizowane są różnorodne konkursy wiedzy religijnej, które maja na celu zachęcić młodego człowieka do poznawania swojej wiary, do odkrywania historii, w której Bóg pisał, i w którą także zostaliśmy włącznie poprzez chrzest święty.

Jednym z takich konkursów, w którym w ostatnim czasie wzięli udział również nasi parafianie, jest "Konkurs Wiedzy Biblijnej", dotyczący grup ministranckich funkcjonujących przy parafiach. Po raz drugi przedstawiciele naszej wspólnoty wzięli w nim udział (konkurs drużynowy). Wynik konkursu na szczeblu diecezjalnym był bardzo zaskakujący, gdyż po raz drugi z rzędu (brali udział w konkursie również w ubiegłym roku), nasi ministranci zajęli I miejsce w diecezji, a tym samym najlepsi z nich zakwalifikowali się do Konkursu Ogólnopolskiego, który odbył się 1 czerwca w Zielonej Górze. W skład zwycięskiej drużyny wchodzili: Michał Bęben, Wojciech Brekiesz, Wojciech Krasowski i Wojciech Wajda.

Spośród wszystkich uczestników Konkursu na szczeblu diecezjalnym zostali wyłonieni najlepsi, którzy tworzą reprezentację diecezji Przemyskiej (ta liczy czterech członków) a wśród nich znaleźli się: Wojciech Brekiesz i Wojciech Wajda. Etap Ogólnopolski zakończył się również z dobrym wynikiem. Nasza diecezja została sklasyfikowana na miejscu 5.

Konkurs wiedzy to nie jedyny Konkurs, w jakim brali udział reprezentanci naszej parafii, gdyż:
Końcem kwietnia miał miejsce Miejski Konkurs plastyczny "Matka Boża Murkowa" zorganizowany przez Ojców Franciszkanów, w którym udział wzięli: Karolina Kilar, Katarzyna Smolik, Weronika Czekańska i Kamil Wacht. Wyniki konkursu nie są jeszcze znana, ale wiadomo, że ze złożonych prac została zorganizowana wystawa, która znajduje się w Kościele Ojców Franciszkanów (w kaplicy bocznej).

12 maja miał miejsce Dekanalny Turniej Piłki Nożnej ministrantów. Nasza Drużyna zajęła 4 miejsce (startowało 9 drużyn).

16 maja odbył się Miejski Konkurs poezji i piosenki religijnej, w którym udział wzięło dziewięciu reprezentantów naszej parafii. Osiągnięcia w tym konkursie to: II miejsce Karoliny Kilar w kategorii wokalnej i Wyróżnienie dla Magdaleny Michalskiej za recytację wiersza pt. "Psalm bezsilności" Romana Brandstaettera.

Opiekun Ks. Daniel Odor