Podróż sentymentalna na Litwę .

"Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił.
Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie."

51 pielgrzymów, po Mszy św. w Turaszówce, przez Rzeszów, Lublin, Białystok (zwiedzanie miasta: Ratusz, Katedra Wniebowzięcia NMP, Pałac Branickich) udało się do m. Giby k. Augustowa na nocleg w Ośrodku "Gieret" nad jeziorem o tej samej nazwie. Granica z Litwą w m. Budzisko-Kalvarija; częściowo litewskim odcinkiem autostrady Via Baltica udajemy się do Patągi (Palangi) - kurortu nad Morzem Bałtyckim, byłej rezydencji Tyszkiewiczów. Zwiedzamy Muzeum Bursztynu zlokalizowane w neoklasycystycznym Pałacu Tyszkiewiczów (jednym z 99 na Litwie!), Górę Biruty, spacer plażą i 630 metrowym molo. Wieczorem spacer promenadą - podziwianie zachodu słońca. Kolejno zwiedzamy słynną chyba na całym świecie Górę Krzyży w m. Szawle(około 40 tysięcy symboli męki Chrystusa, wykonanych z drewna, metalu, granitu, szkła - proste, czasami ozdobne, niektóre w formie kapliczek), modlitwa przy krzyżu papieskim.

Kowno - zamek, malownicze widły Niemna i Wilii, Ratusz, Dom Perkuna, Katedra świętych Piotra i Pawła, spacer po starówce.

Rumszyszki - muzeum etnograficzne, zbiór tradycyjnych budynków wiejskich.

Wilno - zwiedzanie miasta: Cmentarz na Rossie z mauzoleum marszałka Piłsudskiego "Matka i Serce Syna" - spotkanie z poetką Ireną Bołądź:

"Rossa - to miejsce przez nas kochane,
Dla polskich grobów ono wybrane.
Serca Marszałka tutaj schowane,
Bo Wilno miasto polskie, kochane."

Ostra Brama z Mszą św. celebrowaną przy cudownym obrazie, zwiedzanie skarbca ostrobramskiego, Kościół św. Teresy, cerkiew Ducha św., Kościół św. Kazimierza, klasztor bazylianów gdzie więziono filomatów, Ratusz, dzielnica żydowska, Dom Mickiewicza i pomnik wieszcza. "Wśród wijących się uliczek Starego Wilna jak płomienie ogniska strzelają w górę wieże kościoła św, Anny. Malutki kościół, który Napoleon chciał przenieść na dłoni do Paryża .... Kilkaset metrów dalej witają nas śnieżnobiałe potężne kolumny portyku Katedry. To tu, w jej kryptach śpią snem wiecznym królewscy przedstawiciele dynastii Jagiellonów, śniąc zapewne o dawnej świetności Ojczyzny ... A wierni wznoszą gorące modły przed sarkofagiem św. Kazimierza -patrona Polski i Litwy ..."

Kościół św. Ducha z oryginałem obrazu Miłosierdzia Bożego "Jezu ufam Tobie" namalowanym przez Eugeniusza Kazimierowskiego według ścisłych wskazówek świętej siostry Faustyny, Pałac Prezydencki, Uniwersytet S. Batorego, Pomnik Witolda, Dom w którym Pan Jezus podyktował św. siostrze Faustynie Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Góra Trzykrzyska z panoramą Wilna.

Troki - Msza Św. w Kościele Nawiedzenia NMP ze słynącym cudami obrazem Matki Bożej Trockiej, gotycki zamek na wyspie wzniesiony przez Witolda na pocz. XV w., ulica Karaimska, kosztowanie karaimskich kibinów, zakupy wyrobów z bursztynu. Grudos Parkas - muzeum socrealizmu.

Druskienniki - najpopularniejsze litewskie uzdrowisko, cerkiew prawosławna biało - błękitna z kilkoma cebulastymi kopułami, spacer po parku zdrojowym, pijalnia wód, kawa w nastrojowej restauracji "Nostalgia" nad Niemnem. W drodze powrotnej godzinny rejs gondolami po jeziorze Niecko i Białym (częściowo szlakiem papieskim) w Augustowie. Szkoda, że to już koniec pielgrzymki...

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z pielgrzymki. Aby powiększyć fotografię, kliknij myszką na jej miniaturkę.

Składamy serdeczne podziękowania p. Józefowi Zajączkowskiemu za tekst, oraz p. Jackowi Kapale za udostępnienie zdjęć. Niestety, ze zrozumiałych względów mogliśmy wybrać i zamieścic jedynie kilkanaście.