Pielgrzymka na Tarnicę.

W sobotę, 30 kwietnia, odbyła się, zorganizowana przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Turaszówce, pielgrzymka parafialna na Tarnicę - najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach - 1346 metrów wysokości.
         Grupa pielgrzymkowa liczyła 35 osób - poza mieszkańcami Turaszówki, byli także pielgrzymi z Polanki, Odrzykonia, Potoka, Wrocanki, Teodorówki, a nawet z Dębicy. Opiekę duchową zapewniał nasz ksiądz proboszcz, Julian Bieleń. Wyruszyliśmy - po rannej Mszy św., około godz. 7.00; w Wołosatem byliśmy o 9.45. Niezbędne przygotowania i oto jesteśmy na szlaku niebieskim, prowadzącym na Tarnicę, która w całej okazałości wschodzącego słońca górowała nad okolicą. Po drodze odmawialiśmy poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Trasa była trudna, ale na szczęście dopisywała przepiękna słoneczna pogoda, a droga nie była błotnista. Fragmenty szlaku niekiedy pokrywał jeszcze śnieg. Po wyjściu z lasu, olbrzymia kopa Tarnicy wypełniła cały horyzont. Ostatni wysiłek i oto szczyt - przy krzyżu, uhonorowanym biało-czerwoną, przepasaną kirem flagą, odmawiamy modlitwę i robimy pamiątkowe zdjęcia. Wieje bardzo silny wiatr. Widoczność sięga kilkudziesięciu kilometrów - widać Pikuj, Ostrą Horę, Połoninę Równą (Ukraina) i Velky Bukoviec (Słowacja). Droga powrotna jest krótka - po godzinie znów jesteśmy w autobusie.
        Jedziemy do Komańczy - miejsca internowania Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego. Klasztor sióstr Nazaretanek wita nas długo oczekiwanym obiadem, po którym jedna z sióstr zapoznaje nas z historią aresztowania Prymasa i jego życiem w klasztorze.
         Trzecim, ostatnim etapem naszej pielgrzymki, był kościół i klasztor ojców bernardynów w Dukli - tu pokłoniliśmy się relikwiom św. Jana z Dukli. W Turaszówce byliśmy punktualnie o godz. 20.00.
         Wycieczka, wg słów pielgrzymów, była bardzo udana: dobra organizacja, wspólna modlitwa różańcowa, Droga Krzyżowa, śpiewy, pogadanka przewodnicka i nade wszystko słoneczna pogoda sprawiły, iż jej uczestnicy będą długo ją pamiętać.