.

Wakacje z Bogiem

Aby powiększyć fotografię, kliknij myszką na jej miniaturkę.

          Corocznie dla wielu dzieci wakacje są nadzieją na jakąś przygodę, na poznanie nowych ludzi, nowych zakątków Polski, a nawet świata. W tym zabieganym i zmaterializowanym świecie nie każde jednak dziecko stać na spędzenie wymarzonych wakacji. Ponadto wiąże się to często ze sporymi wydatkami, jakie musi ponieść rodzina. Ale nie jest to jedyny mankament czasu wakacyjnego. Dla wielu dzieci to rzeczywiście czas wyjazdów, czas poznawania czegoś nowego. Ów czas jednak różnie jest wykorzystywany i nierzadko zdarza się, że odpoczynek od nauki staje się również odpoczynkiem od Boga, od tradycyjnej wiary, od tego przysłowiowego codziennego pacierza. Musimy jednak pamiętać, że od Boga nie ma wakacji, wiara jest czymś, na co zawsze powinniśmy umieć znaleźć czas czy to będąc w domu rodzinnym, czy zwiedzając kolejny zakamarek świata, który, jak dzisiaj powszechnie się mówi, kurczy się dla człowieka.
Mając na uwadze tę sytuację, Kościół już dawno podkreślił rolę odpoczynku, przenikniętego Bogiem i dlatego w każdym kraju - a w Polsce chyba w sposób szczególnie wyrazisty - kręgi kościelne (biskupi i kapłani na czele z papieżem) zaczęły organizować wakacyjne rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Podobnie jest w naszej Archidiecezji. Na dzień dzisiejszy istnieją u nas cztery Ruchy Kościelne, niektóre na prawach Stowarzyszeń (mają osobowość prawną), które corocznie zajmują się organizowaniem wakacyjnych wyjazdów - tzw. Rekolekcji - dla dzieci i młodzieży. Do owych Ruchów należą: Ruch Światło - Życie (popularnie nazywany Oazą), który organizuje dwutygodniowe rekolekcje dla wspomnianych grup wiekowych, Ruch Apostolstwa Młodzieży (organizujący tygodniowe rekolekcje), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Diecezjalny Caritas (oba organizują dziesięciodniowe rekolekcje). Każdy ze wspomnianych ruchów ma swoją specyfikę. Ci, którzy mieli możliwość zapoznać się z nimi, doskonale te różnice wychwycą - ale pamiętajmy, że każdy z nich ma jeden i ten sam cel - uwrażliwiać na rolę wiary w życiu młodego człowieka.
        Widząc te możliwości, które daje nam Kościół naszej diecezji, oraz wiedząc, że sytuacja materialna jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych rodzinach naszej parafii, już od samego początku ubiegłego roku, wraz z Dziecięcą Służbą Maryjną organizowaliśmy szereg różnorodnych imprez, których celem było zaznaczenie i uświadomienie wiernym, że Kościół nasz żyje, rozwija się, bo żyją w nim dzieci i młodzież. Do wspominanych "akcji" zaliczyć można m.in. przygotowywanie stroików bożonarodzeniowych i wielkanocnych czy rozprowadzanie encykliki papieża Benedykta XVI "Deus Caritas est". Pozyskane w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone właśnie na wakacyjne wyjazdy dla dzieci. Ponadto otrzymaliśmy pomoc finansową naszego parafianina, Pana Janusza Słabika. Zarówno Jemu, jak i wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania funduszy na wyjazdy rekolekcyjne, wyrażamy wielką wdzięczność.

          W związku z tym informujemy, że z wakacyjnych rekolekcji skorzystały w tym roku 32 osoby, które w połowie pokrywały fundusze swojego wyjazdu, natomiast druga część pochodziła z pozyskanych pieniędzy i ze środków parafialnych. Mamy nadzieję, że doświadczenia tegorocznych wakacji z Bogiem będą dla wielu wskazówką na to, jak można odpocząć nie zapominając o nieprzemijających wartościach, jakimi są wiara, nadzieja i miłość. Chcemy także zaznaczyć, że również młodzież, która w minionym roku przygotowywała jasełka parafialne, w ramach uzyskanych pieniędzy (z dobrowolnych datków) w ostatnim czasie rekreacyjnie wyjechała do Krakowa.

Szczęść Boże
Ks. Daniel Odor - wikariusz






Moje wakacje z Bogiem - krótkie wypowiedzi uczestników rekolekcji.

          W dniach od 7 do 14 sierpnia 2006 roku odbyły się rekolekcje dla ministrantów w Myczkowie nad Soliną. Uczestniczyli w nich także ministranci z naszej parafii. W trakcie tego tygodnia oprócz modlitwy była także zabawa, np. poszukiwanie skarbu bądź gry na boisku. Organizowano również dla nas ciekawe wycieczki, tj. zwiedzanie Zapory Solińskiej czy Sanktuarium w Polańczyku. Uczestnicy byli podzieleni na kilkuosobowe grupy, a każda z nich miała swojego animatora (opiekuna) i przydzielone zadanie na poszczególny dzień. Codziennie braliśmy udział w modlitwie porannej, podczas której m.in. poznawaliśmy życiorys patrona dnia. Po obiedzie mieliśmy wolny czas, natomiast później odbywały się spotkania w grupach, na których rozważaliśmy tematy dotyczące wiary. Następnie uczestniczyliśmy w wieczornej Mszy Świętej, a po kolacji odbywał się pogodny wieczorek. Dzięki tym rekolekcjom pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat religii, ale przede wszystkim umocniliśmy swoją wiarę.

Piotr Trybus i Bartosz Smolik



          W dniach od 14 do 21 sierpnia 2006 roku odbyły się rekolekcje DSM, w których brałyśmy udział dzięki zebranym funduszom ze sprzedanych przez nas własnoręcznie wykonanych stroików, za co serdecznie wszystkim, którzy nas wspomagali dziękujemy. Pogoda w czasie tych dni nam dopisywała, dlatego też często chodziliśmy na interesujące wycieczki, oraz płynęliśmy statkiem, co było dla nas wielkim przeżyciem. Czas spędzony tam przeplatał się modlitwą i zabawą. Uczestniczyło 44 osoby, podzielone na 7 grup, każda miała swojego opiekuna. Codziennie mieliśmy modlitwę poranną, poznawaliśmy dużo wesołych piosenek. Wieczorami uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Na grupowych spotkaniach rozważaliśmy słowa Pisma Świętego.
          W piątek mieliśmy Drogę Krzyżową połączoną z Adoracją Krzyża Pańskiego, której towarzyszyło wzruszenie, a nawet polała się niejedna łza. W sobotę i w niedzielę odbywały się konkursy, w których wszyscy chętnie brali udział. Poznałam wiele ciekawych osób, z którymi się zaprzyjaźniłam. Na zakończenie, w niedzielę, została zorganizowana dla nas Agapa, która trwała do późnego wieczora. Bardzo miło wspominam ten czas i poznanych tam ludzi, oraz mam nadzieję, iż się z nimi w przyszłości spotkam.
           Jeszcze raz chciałabym w imieniu DSM podziękować za pomoc w finansowej organizacji tego przyjemnego i interesującego wyjazdu.

Weronika Czekańska, Ania Kubiak, Katarzyna Smolik

          

Powrót na początek strony


Powrót