Strona główna Archiwum

SPIS TREŚCI



1). I Krośnieńska Drużyna Wędrowniczek - zimowisko w Lipniku.

2). Informacja sekcji turystyki pielgrzymkowej POAK.

3). Parafialna Droga Krzyżowa 2006.

4). II Konkurs Plastyczny "Palma wielkanocna 2006" oraz Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Stroik Wielkanocny" rozstrzygnięty.

5). Uroczystość Bożego Ciała w naszej parafii.

6). Parafialne Dożynki 2006.

7). Wakacje z Bogiem.

8). Rozstrzygnięcie konkursu literackiego "Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia".

9). Pielgrzymka - Chorwacja 2007- aktualizacja.

10). Adwentowy Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Dekanatu Krosno I.

11). Europejskie Spotkanie Młodych - Zagrzeb 2007.

12. Wycieczka - pielgrzymka - "Szlakiem Pierwszych Piastów" - Wielkopolska



I Krośnieńska Drużyna Wędrowniczek - zimowisko w Lipniku.



II Konkurs Plastyczny "Palma wielkanocna 2006" oraz Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Stroik Wielkanocny" rozstrzygnięty.



Uroczystość Bożego Ciała w naszej parafii.



Sekcja turystyki pielgrzymkowej
Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej
Krosno - Turaszówka.

 

Program pielgrzymek - 2006 rok

(PROJEKT)

Pielgrzymki jednodniowe:

1.Dębno - Szczepanów - Wał-Ruda - Zabawa - Zalipie - Wierzchosławice.

(gotycki zamek wzniesiony w latach 1470-1480 - siedziba rycerska -Muzeum Wnętrz Zabytkowych, sanktuarium Św. Stanisława, dom rodzinny bł. Karoliny Kózkówny, kościół z grobem błogosławionej, muzeum zagroda Felicji Curyłowej, dom Wincentego Witosa).
(20 maja - sobota)



2.Wola Zarczycka - Sieniawa - Majdan Sieniawski - Osuchy - Przeworsk.

(rezerwat azalii pontyjskiej Kołacznia, pałac Czartoryskich, kościół parafialny z kryptą Czartoryskich, parafia ks. Łukasza Hudaka, cmentarz partyzancki z II wojny światowej, gotycki kościół Bożogrobców, zespół pałacowo-parkowy Lubomirskich z XIX w., gotycki kościół i klasztor Bernardynów, zajazd Pastewnik "żywy skansen").
(3 czerwca - sobota)



3. Nowy Żmigród - Kotań - Świątkówa Mała - Świątkowa Wielka - Grab - Wysokie - Krempna -Dębowiec.

(sanktuarium bł. ks. Findysza, drewniana cerkiew grekokatolicka z 1782 r, lapidarium kamiennej sztuki łemkowskiej, stara osada pasterska powstała przed 1510 r., drewniana cerkiew grekokatolicka z 1762 r., stary łemkowski cmentarz, drewniana cerkiew z 1757 r.(ozdoba wsi), ładne łemkowskie chałupy, dwa cmentarze wojskowe z I wojny światowej, piesze niemczące przejście widokowe, "polskie La Salette" - sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej.
(19 sierpnia - sobota)



4. Siary - Szymbark - Grybów - Sękowa - Powroźnik - Krynica - Kamianna.

(pałac z 1900 r., dwór obronny z 1584 r., drewniany kościół zabytkowy z 1782 r., neogotycki kościół z wyposażeniem z XVII i XVIII w., średniowieczny układ zabudowy, w Rynku dom z 1616 r., drewniana plebania z 1699 r., kościół parafialny z XVI w., cerkiew drewniana św. Jakuba z 1611 r.(jeden z najcenniejszych w Polsce przykładów tego rodzaju budownictwa z zachowana polichromią z początku XVII w. (w zakrystii), kompletnym ikonostasem (z XVII w.) oraz zespołem świetnych ikon z XVI, XVII i XVIII w., zabudowa uzdrowiskowa, wjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, centrum apiterapii.
(2 września - sobota)


Pielgrzymki wielodniowe:

1. Autokarowa, 11-dniowa na Ukrainę:

Krosno - Przemyśl - Humań - Aluszta - Sudak - Czufut-Kale - Bakczysaraj - Jałta - Liwadia -Alupka - Sewastopol - Odessa - Kamieniec Podolski - Lwów - Przemyśl - Krosno.
(25 czerwca - 5 lipca)






Parafialna Droga Krzyżowa 2006.



Parafialne Dożynki 2006.



Wakacje z Bogiem.



Rozstrzygnięcie konkursu literackiego "Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia".

            W konkursie literackim z okazji Dnia Papieskiego zorganizowanym w Gimnazjum nr 5., wzięło udział osiem osób. Wyróżniono prace:

Karoliny Cząstki - IIIa
Patrycji Blicharczyk - IIb
Gabrieli Guzik - IIIb

Karolina Cząstka    zakwalifikowała się do konkursu dekanalnego - Archiprezbiterat Krosno I.


Gratulujemy!




UWAGA

          Zmienił się termin oraz program (częściowo) pielgrzymki do MEDJUGORIE.    Poniżej aktualny program.


22 września - 2 października 2007 roku

PIELGRZYMKA - CHORWACJA 2007

       11-dniowa, autokarowa pielgrzymko - wycieczka: Medjugorie, Riwiera Makarska n.Adriatykiem, Plitwickie Jeziora, Mostar (Bośnia), Gradac, Dubrownik, wyspa Hwar, Stary Zaostrog, Split, Trogir.



22 września - sobota

          Odjazd z TURASZÓWKI o godz. 4.00. Msza św. o godz. 7.00 w kaplicy Seminarium Duchownego Księży Saletynów w Krakowie, ul. Koszalińska 12. Godz. 7.30 odjazd przez Chyżne, Budapeszt do NAGYKANIZSA (przy granicy wegiersko-chorwackiej). Kolacja i nocleg w hotelu (730 km).

23 września - niedziela

          Godz. 6.30 - Msza św. w hotelu, śniadanie i odjazd na PLITWICKIE JEZIORA - wodospady (250 km), odjazd do MEDJUGORIE (350 km). Obiadokolacja i nocleg w hotelu, który znajduje się ok. 800 na od Sanktuarium.

24 września - poniedziałek

          MEDJUGORIE: Droga Krzyżowa na Kriżewac, powrót do hotelu, śniadanie, odpoczynek. Msza św. o godz. 13.00. Program z przewodnikiem: historia miejsca, kościół sanktuaryjny, "Wieczernik" spotkanie z narkomanami. Różaniec I i II część od godz. 17.00. Obiadokolacja w hotelu o godz. 18.30. Dla chętnych modlitwy w sanktuarium do godz. 22.00. Nocleg w hotelu.

25 września - wtorek

          Śniadanie i odjazd do MOSTARU (Bośnia), zwiedzanie: ślady wojny na Bałkanach między Serbami i Chorwatami, Kościół oo.Franciszkanów, starówka, Stary Most, meczety. Odjazd do miejsca, skąd wypływa rzeka BUNA (70 km płynie pod ziemią). Powrót do Medjugorie. Obiadokolacja. Msza św. o godz. 18.00, różaniec, modlitwy. Nocleg w hotelu.

26 września - środa

          Godz. 8.00 śniadanie. Program z przewodnikiem: Góra Objawień - różaniec. Msza św. o godz. 13.00 w kaplicy obok Sanktuarium. Czas wolny. Odjazd do "Matczynej wioski". Godz. 17.00 - dwie cząstki różańca. Obiadokolacja, odpoczynek. Program modlitewny w Sanktuarium do godz. 22.00. Nocleg w hotelu.

27 września - czwartek

           Śniadanie, Msza św., wykwaterowanie i odjazd do hotelu w GRADAC na Riwierze Makarskiej (60 km od Medjugorie). Zakwaterowanie w hotelu, śniadanie i obiadokolacja - stół szwedzki. Odpoczynek na plaży. Czas wolny. Nocleg.

28 września - piątek

          Śniadanie o godz. 8.00 i odjazd do DUBROWNIKA (110 km) - zwiedzanie Starego Dubrownika z przewodnikiem. Powrót. Msza św., obiadokolacja, odpoczynek nad morzem. Nocleg w hotelu.

29 września - sobota

          Śniadanie o godz. 8.00, odjazd do ZAOSTROGA (15 km) - monastyr franciszkański pochodzący z XVI w., przejście do Starego Zaostroga - ślady trzęsienia ziemi lub odpoczynek nad morzem w Zaostrogu (opcja). Powrót. Msza św., obiadokolacja i odpoczynek nad morzem. Nocleg w hotelu.

30 września - niedziela

          Śniadanie o godz. 8.00. Odjazd do ZAOSTROGA i rejs statkiem na wyspę HVAR. Ryba na statku, zwiedzanie miasta SUCURAJ, powrót do hotelu, Msza św., obiadokolacja, odpoczynek nad morzem. Nocleg w hotelu.

1 października - poniedziałek

          Msza św. o godz. 6.30, śniadanie, wykwaterowanie i odjazd do SPLITU (110 km). Zwiedzanie: Pałac Dioklecjana, katedry i świątyni Jowisza (przewodnik miejscowy). Odjazd do TROGIRU - zabytkowe miasto na wysepce z katedrą z XIII w. (Światowe Dziedzictwo UNESCO). Odjazd do NAGYKAN1ZSY, obiadokolacja i nocleg (650 km).

2 października - wtorek

          Msza św. w hotelu, śniadanie i odjazd do Polski (przez Budapeszt). Obiad w PODZAMOKU (Słowacja). Przyjazd do TURASZÓWKI ok. godz. 24.00. (730 km).


KOSZT:

395 EUR + 35 zł. Bilety na Plitwickie Jeziora (10 EUR) każdy płaci indywidualnie. Dopłata do pokoi 1-os. ok. 130 EUR.

Świadczenia:

1. Codzienna Msza św.
2. Pokoje 2 - 3 - osobowe w hotelach ** i ***.
3. Opieka duchowa księdza.
4. Przewodnik miejscowy (polskojęzyczny) w Medjugorie, Dubrowniku, Splicie i Trogirze.
5. Przejazd statkiem.
6. 10 śniadań, 10 obiadokolacji, ryba na statku, obiad w Podzamoku, w Gradacu: śniadania i kolacje - stół szwedzki.
7. Bilety wstępu.
8. Ubezpieczenie NNW, KL i bagażu.
9. Autokar z klimatyzacją - trasa ok. 3190 km.
10. Brak przejazdów nocnych.


Uwaga:      Zapisy w zakrystii do 30 listopada 2006 roku (ilość miejsc ograniczona). Zaliczka w wysokości 200 PLN (płatna do 20 lutego 2007 roku).

Pielgrzymka organizowana jest za pośrednictwem Duszpasterstwa Pielgrzymkowego - "La Salette" z Krakowa.



Adwentowy Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Dekanatu Krosno I.



Europejskie Spotkanie Młodych - Zagrzeb 2007.



1 - 5 maja 2007 roku.

WYCIECZKA - PIELGRZYMKA "Szlakiem Pierwszych Piastów" - Wielkopolska

       5-dniowa, autokarowa pielgrzymko - wycieczka: Krosno - Tarnów - Kielce - Sulejów - Piotrków Trybunalski - Sieradz - Kalisz - Jarocin - Mosina - Rogalin - Kórnik - Koszuty - Puszczykowo - Gostyń - Pobiedziska - Ostrów Lednicki - Gniezno - Biskupin - Strzelno - Poznań - Mosina - Jarocin - Kalisz - Sieradz - Wieluń - Częstochowa - Dąbrowa Górnicza - Kraków - Krosno.



W programie:

          SULEJÓW
Zespół klasztorny Cystersów (kościół romański z XIII w. z opactwem obronnym, zabytek najwyższej klasy),


          MOSINA
Miasto o 700 -letniej tradycji, izba muzealna w dawnej synagodze.


          ROGALIN
Zespół pałacowo - parkowy, pałac Raczyńskich,
Klasycystyczna kaplica z mauzoleum rodu Raczyńskich,
Galeria obrazów ze zbiorami malarstwa z przełomu XIX i XX w. (Matejko, Boznańska, Wyczółkowski, bracia Gierymscy, Fałat, Malczewski, Bacciarelii, Delaroche, Monet, rzeźby Canovy, Torvaldsena),
Wozownia,
Przypałacowy ogród francuski i park angielski,
"Dęby rogalińskie" (największe w Europie: 945 drzew, skupisko starych dębów) w tym: Lech (9,3 m obwodu pnia), Czech (8,1 m), Rus (6,7m).


          KÓRNIK
Zespół pałacowy (rezydencja w stylu angielskiego neogotyku), bogate XIX w. wyposażenie, obrazy: Grottgera, Norblina, Bacciarellego,
Arboretum (największy park dendrologiczny w Polsce o pow. około 60 ha, ponad 3 tys. gatunków i odmian drzew i krzewów europejskich, azjatyckich i amerykańskich),
Późnogotycki kościół parafialny Wszystkich Świętych.


          KOSZUTY
Staropolski dworek z XVIII w. "Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce", dział etnograficzny.


           PUSZCZYKOWO
Muzeum "Pod Totemem" (pracownia literacka Arkadego Fiedlera - pamiątki z dalekich podróży pisarza, dzieła sztuki, trofea myśliwskie, zbiory fauny z różnych stron świata).


          GOSTYŃ
Zespół klasztorno - kościelny Filipinów, architektura świątyni wzorowana na kościele Santa Maria delia Salute w Wenecji, bogate wnętrza barokowe, jeden z najbardziej monumentalnych zespołów sakralnych w Polsce.


          POBIEDZISKA
Wielkopolska w miniaturze (kopie charakterystycznych zabytkowych obiektów architektonicznych).


          OSTRÓW LEDNICKI
Rezydencja Mieszka I.


          GNIEZNO
Muzeum Początków Państwa Polskiego (spektakl audiowizualny "Kultura Polskich Piastów"),
Archikatedra Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha (złocona konfesja i srebrny relikwiarz św. Wojciecha,
Nagrobek prymasa Zbigniewa Oleśnickiego,
14 kaplic, słynne brązowe "Drzwi Gnieźnieńskie" powst. ok. 1175 roku),
Muzeum Archidiecezjalne.


          BISKUPIN
Rezerwat archeologiczny (rekonstrukcja osady kultury łużyckiej powstałej w latach 747-722 przed Chrystusem).


          STRZELNO
Kościół Św. Trójcy (rzeźby należące do najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Europie), kościół św. Prokopa.


          POZNAŃ
Katedra z Kaplicą Królewską zwaną "Złota"(mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego),
Kaplica Najśw. Sakramentu (nagrobek rodziny Górków),
Zespół pięciu płyt z brązu z warsztatu Vischerów (XV w.)
Muzeum Archidiecezjalne ("Opłakiwanie" Antoniego van Dycka, obrazy Leona Wyczółkowskiego),
Kościół Wszystkich Świętych (wzniesiony na rzucie elipsy w k. XVIII w. jako zbór ewangelicki, piękne wnętrze z dwiema kondygnacjami empor dokoła),
Stary Rynek (popularna "Bamberka"), domki budnicze, fontanna "porwanie Prozerpiny", pręgierz, kamienice zrekonstruowane w stylu nawiązującym do architektury renesansu i baroku, Pałac Górków, Kościół Franciszkanów (sanktuarium maryjne Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, zwanej Panią Poznania), bogate barokowe wnętrze,
Muzeum Narodowe (m.in. obrazy Matejki, Wyspiańskiego, Malczewskiego, Boznańskiej, Belliniego, Bronzina, Zurbarana i Ribery),
Rynek i Ratusz z Wielką Sienią, słynne poznańskie koziołki (hejnał o 12.00),
Palmiarnia (liczba zgromadzonych tu gatunków roślin egzotycznych stawiają ją w rzędzie największych tego typu placówek w Europie).


          CZĘSTOCHOWA
Jasna Góra.




KOSZT:

450 zł. od osoby

Świadczenia:

1. Przejazd autokarem.
2. 4 noclegi.
3. 4 obiadokolacje, 4 śniadania.
4. Wstęp do zwiedzanych miejsc.
5. Ubezpieczenie NNW i KL.
6. Opieka pilota.
7. Przewodnik po Gnieźnie i Poznaniu.

Uwaga:      Zapisy w zakrystii.      ZAPRASZAMY!!!



Powrót