Strona główna Poprzednia strona

Nasza nowa świątynia

...............10 grudnia 2000 roku. Szczególny, historyczny dzień dla naszej społeczności. Metropolita Przemyski, abp Józef Michalik, w asyście rzeszowskiego biskupa pomocniczego Edwarda Białogłowskiego (który przez pięć lat jako wikariusz w Polance katechizował również młodzież z Turaszówki), wielu kapłanów i wiernych, konsekrował nową świątynię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poświęcił również nowe, 25 - głosowe organy słynnej firmy Riegera, które swoim potężnym głosem i pięknym brzmieniem wyrażają chwałę Bogu.
...............Istota obrzędu konsekracji nowej świątyni polega na modlitewnym namaszczeniu olejem Krzyżma św. stałego ołtarza, którego funkcja zwykłego stołu nabiera waloru świętości ołtarzowej, a także na uświęceniu całej bryły kościelnej, przez namaszczenie jej wewnętrznych ścian.

...............Obrzęd konsekracji rozciągnął się również na młodzież, ponieważ Msza konsekracyjna związana była z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania kilkudziesięciu naszym młodym parafianom. Sakramentu tego udzielał abp Józef wspólnie z bp Edwardem. Wszyscy uczestnicy tej historycznej uroczystości wyrażali wielką radość i dziękowali Bogu za opiekę i błogosławieństwo w realizowanym przedsięwzięciu. Ksiądz Arcybiskup kilkakrotnie wyrażał uznanie parafii za wykonane dzieło, dzieło religijnego życia. Do gratulacji przyłączył się również bp Białogłowski oraz dziekan, ks. Tadeusz Buchowski z Polanki.
............... W tym miejscu należy podkreślić szczególną rolę naszego ks. proboszcza Julina Bielenia, wyrażając mu uznanie i podziękowanie za pracę i trud włożone w budowę. Od początku istnienia parafii jest z nami. Był inicjatorem powstania cmentarza, plebani, a wreszcie - nowej świątyni. Nikt nie przypuszczał, że rozpoczęta w 1997 roku budowa będzie zakończona już pod koniec Roku Jubileuszowego. Należy jeszcze dodać, że ks. Julian jest organizatorem koncertów muzyki organowej, w wykonaniu artystów znanych nie tylko w Polsce.
...............Z czasem zmienił się również wystrój świątyni. Na okna założone zostały witraże, nawiązujące tematycznie do Prawd Wiary (zawartych w modlitwie Wierzę w Boga). Zainstalowano stylowe żyrandole; chór i schody wyposażono w barierki zabezpieczające, stylem związane z wystrojem kościoła. Zostało do zrobienia jeszcze wiele prac, mamy jednak nadzieję, że uda się przezwyciężyć trudności i doprowadzić dzieło do pomyślnego końca.

Poniżej przedstawiamy kilka miniaturek, na których pokazano wystrój naszego kościoła.

(Aby fotografię powiększyć, należy "kliknąć" myszką na wybranym obrazku).